O slujire a preotesei
Administrator: 29-09-2016 04:57:18 in Știri pe scurt

"Pentru slujirea Dumnezeiestii Liturghii, preotul si diaconul sunt datori a fi curati, atat cu sufletul, cat si cu trupul, si, precum trebuie sa aiba trupul curat, tot asa si vesmintele cele de pe dansii se cuvine sa le aiba curate si intregi; iar daca vor fi foarte patate si rupte si va indrazni preotul a sluji cu ele, va gresi de moarte, deoarece inaintea lui Hristos Dumnezeu, Cel ce este cu adevarat in Sfintele Taine, se va arata cu nebagare de seama. De aceea, slujitorii celor sfinte sunt datori sa staruiasca in tot chipul ca vesmintele cele sfinte, chiar de vor fi din material simplu, sa fie cuviincioase si curate." (Liturghier)

În vederea respectării acestor rânduieli cultice, soția preotului îşi asumă, împreună cu alte "slujiri" prin care participă la misiunea sfântă a soțului său-preotul, şi sarcina de a contribui la curățirea veşmintelor clericale în condiții potrivite.

În prag de toamnă, sub îmbrățişarea strălucitoare a soarelui, veşmintele preoțeşti ale bisericii parohiale au fost curățate şi sorite.