Și noi suntem sub Acoperământul Maicii Domnului
Administrator: 03-10-2016 10:06:37 in Știri pe scurt
Sâmbătă, 1 octombrie 2016, marea sărbătoare a Maicii Domnului a fost întâmpinată în parohie cu făclii aprinse și cu rugăciuni: „Împărătesei celei alese mai înainte de veci, împărătesei celei mai înalte decât toată făptura cerului și a pământului, care a venit oarecând la rugăciune în biserica cea din Vlaherne și se ruga pentru cei din întuneric, acesteia și noi, cu credință și cu umilință, îi serbăm Acoperământul ei cel luminos. Iar tu, ca ceea ce ai putere nebiruită, izbăvește-ne pe noi din toate nevoile, ca să strigăm ție: Bucură-te, bucuria noastră; acoperă-ne pe noi de tot răul cu cinstitul tău Acoperământ!” La sfârșitul slujbei s-au sfințit icoane ale Maicii Domnului.