Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cateheză vizuală- anafura
Administrator: 09-10-2016 06:31:21 in Știri pe scurt
La Sfânta Liturghie care este "jertfa duhovnicească şi fără de sânge" din cea mai frumoasă ptescură adusă de credincioşi la altar, în cadrul rânduielilor sfinte, întâi la Proscomidie şi apoi la Sfânta Liturghie, o parte ( numită Agneț), ce poartă imprimată crucea şi mărturisirea de credință privind Învietea Domnului, devine Însuşi Trupul Mântuitorului Iisus Hristos; iar celelalte prescuri sau pâini aduse de către credincioşi vor fi întrebuinţate în mare parte ca anafură. Astfel, bucăţelele de prescură sau de pâine împărţite la Sfânta Liturghie, într-un vas special numit "anaforniţă", poartă denumirea de "anafură", care este de fapt pâinea binecuvântată de preot, la momentul potrivit, cu formula liturgică specială: "Binecuvântează Doamne pâinea aceasta ce se va da în locul Sfintelor Tale Taine..."; şi care se împarte ca mângâiere şi binecuvântare celor care au participat la săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii, dar care nu au putut să se împărtăşească. Foarte important şi bine de ştiut este faptul că anafura nu înlocuieşte Sfânta Împărtăşanie! Chiar dacă anafura se ia pe nemâncate, aceasta se face în primul rând ca jertfă în participarea noastră la Sfânta Liturghie şi ca participare la sfinţenia concretă a Tainei Euharistiei, şi în al doilea rând ca cinstire faţă de cei care, tot pe nemâncate, primesc Sfânta Împărtăşanie.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator