Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rânduirea culturii de orz
Administrator: 11-10-2016 09:06:51 in Știri pe scurt
"Prin buna întocmire a văzduhului, prin picăturile de ploaie şi prin liniştea vremii" sămânța de orz, ascunsă în sânurile pâmântului, a germinat strănătând stratul de sol, ce a permis încolțirea, şi ieşind în calea soarelui. Fragedele frunzulițe colorate în verdele începuturilor semnalizează că noua plantă, țâşnită din sămânța uscată, a început să fie de sine stătătoare, folosind lumina, dioxidul de carbon şi substanțele hrănitoare oferite de pământ spre dezvoltarea unei viitoare plante plină de rodnicie. "Luarea rândului" sau "rânduirea" sunt expresii, din Câmpia Română, ce definesc primul stadiu al culturii: răsăritul plantelor în mod deplin pe toată suprafața cultivată.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator