Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Primul hram al bisericii parohiale- Sfânta Vineri
Administrator: 13-10-2016 05:45:26 in Știri pe scurt
Spre prăznuirea Sfintei Parascheva (cunoscută de strămoşi ca Sf Vineri) în seara de ajun a prăznuirii, joi, 13 octombrie 2016, se va săvârşi Slujba Privegherii, adică se se vor uni cele mai importante oficii ale zilei liturgice: vecernia, litia şi utrenia. Hramul istoric al bisericii parohiale stă în legătură cu târnosirea săvârşită la 14 octombrie 1893 dar şi cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, în 2013, ca Sf Parascheva să devină în mod oficial ocrotitoare a bisericii şi comunității, alături de Sfinții Arhangheli Mihail şi Gavriil.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator