Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cuviosul Visarion Sarai- Mărturisitor al Ortodoxiei în Transilvania
Administrator: 21-10-2016 10:16:03 in Știri pe scurt
  La 21 octombrie pomenim pe Cuviosul parintele nostru Visarion. S-a nascut in Bosnia, din parinti crestini ortodocsi, Maxim si Maria, in anul mantuirii 1714, si a primit din Sfantul Botez numele de Nicolae. Tanar, calatorind pe la multe locasuri de inchinare, a poposit adesea la Locurile Sfinte. Acolo, la manastirea Sfantul Sava, de langa Ierusalim, a imbracat schima monahiceasca, pe cand avea 18 ani, primind numele de Visarion. Dupa un timp, a venit in Slovenia si s-a asezat la manastirea Pacra, unde pentru ravna sa catre cele sfinte, s-a invrednicit de darul preotiei.         La trei ani dupa hirotonirea sa intru preot, cuviosul Visarion a mers din nou la Locurile Sfinte, ca sa-si intareasca si mai mult sufletul in dreapta credinta a Bisericii Rasaritului. La putina vreme dupa intoarcerea sa din aceasta calatorie, a venit in Tara Ardealului, unde papistasii cautau prin silnicie sa smulga credinta dreptmaritoare din sufletele romanilor ortodocsi.         Nu glasul omenesc l-a chemat in Ardeal, ci insusi Ziditorul tuturor, ca sa mantuiasca din pierzare pe romanii drept-credinciosi. Pe unde trecea, el aprindea in sufletele credinciosilor ravna pentru credinta cea adevarata. Traia o viata de aspra infranare, hranindu-se numai cu mancare slaba de legume. Pentru chipul mult imbunatatit al vietii sale, drept-credinciosii romani nu numai ca-l ascultau si urmau povetele lui, dar cuprinsi de o mare insufletire duhovniceasca, ii sarutau mainile si picioarele cele sfinte.         in drum spre Sibiu a fost prins de stapanirea catolica si tarat la judecata. in fata celor care-l judecau, el a stat drept si fara frica, marturisind ca dreapta credinta a Bisericii Rasaritului este singura adevarata si mantuitoare. Pentru aceea, el nu va inceta sa arate unitilor ratacirea lor si sa-i indemne sa se lase de ea. Pentru aceasta marturisire a dreptei credinte, cuviosul Visarion a fost aruncat in fioroasa temnita din Kufstein, in creierul muntilor tirolezi, unde dupa suferinte grele departe de lume, dar aproape de Cel care imparte cununile vietii celor vrednici, s-a mutat catre Domnul.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator