Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Taina creştinătății- program catehetic duminical (XX)
Administrator: 24-10-2016 09:43:06 in Știri pe scurt
În duminica a 23-a după Rusalii,la lecția catehetică săptămânală s-a tâlcuit, din articolul 10 al Crezului, învățătura despre Sfintele Taine, începând cu Botezul. Deşi în Biblie spălările rituale şi botezul lui Ioan au încărcătură simbolică (manifestând dorința şi intenția primitorului de a se curăți) Botezul creştin e Taină fundamentală a Bisericii, întrucât fără el nu poate fi posibilă mântuirea:" De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh nu va putea intra în împărăția cerurilor"

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator