Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vecernie la lumina lumânărilor
Administrator: 25-10-2016 09:45:18 in Știri pe scurt
Marți, 25 octombrie 2016, vecernia Sfântului Mare Mucenic Dimitrie a fost săvârşită în biserica filiei Valea Rusului. Pentru a cinsti sărbătoarea hramului acestei biserici, evocând modul în care la slujbele de noapte biserica era iluminată, ştiind că biserica este ctitorită în 1855 de frații Dumitru şi Constantin Tănăsescu, slujba a fost oficiată exclusiv la lumina lumânărilor şi a candelelor. În continuarea vecerniei, darurile credincioşilor (pâine, grâu, vin şi untdelemn) au fost binecuvântate prin slujba litiei.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator