Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Tocmai s-a încheiat un an
Administrator: 28-10-2016 08:38:39 in Știri pe scurt

 În calendarul țărănesc, activitățile legate de agricultură se desfăşoară între Sfântul Gheorghe şi Sfântul Dumitru. Sfântul Dumitru (Izvorâtorul de mir) este astfel un reper foarte important al vieții țărăneşti. În legătură cu repetele celor doi mari sfinți militari, în zonele de munte există zicala păstorească: "La Sangeorz se incaiera cainii, la Samedru se bat stapanii".

 Tâlcul ei este ca la Sf Gheorghe se alcatuiesc turme noi,cu noi păstori, care duc oile pe munte la stână. Aici până ajung cainii turmelor reunite să se cunoască se bat intre ei. La Sf Dumitru, cand coboara turmele in sat la iernat, expira invoielile facute la Sf Gheorghe, prilej de bucurie sau, daca nu sunt respectate intelegerile, prilej de cearta.

 În Câmpia Soarelui în legătură cu acest considerent agricol, tradiția este ca varza să se pună la murat înainte de Sf Dumitru, pentru a avea timp, până la Crăciun, şi să fie tocmai bună de consum.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator