Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
În amurg, cu fața în văpaia de rug
Administrator: 03-11-2016 03:22:17 in Știri pe scurt

 Fecioară a neînseratului veac, Sfântă Maică a Luminii! Ascultă-ne şi pre noi cei din păcat, netrebnicii fii ai tinii! Preablândă, bună, preasfântă Fecioară polata Domnului Iisus! dezleagă-ne blestemul ce ne-nzăvoară deschide-ne "calea de sus". Ca prin aprinsă descoperire, arcana doritului Mire Şi noi să putem aşijderi cânta aşa cum Moise, dezlegat de sanda, cu faţa în văpaia de rug, fierbinte de har Ţie Îţi striga unele ca acestea-n amurg:

Bucură-Te, tulpină de lumină a Rugului nemistuit; Bucură-Te, pridvorule de smirnă prin care Dumnezeu S-a ivit;

Bucură-Te, inel al unui foc ce-i mai presus de cer; Bucură-Te, dezlegare care topeşti tot lăuntricul ger; Bucură-Te, toiag cu floare întru a inimii călătorie; Bucură-Te, fir de răcoare izvorât în lăuntrica pustie; Bucură-Te, parafă de jar până în suflet pătrunsă; Bucură-Te, zăpadă a minţii de nici o patimă ajunsă; Bucură-Te, măsura a opta a împărăţiei din noi; Bucură-Te, învăţătură scoasă din bucuria de apoi; Bucură-Te, mirare sărutată cu duhovnicească minune; Bucură-Te, Mireasă urzitoare de nesfârşită rugăciune. (Imn Acatist la Rugul Aprins al Născătoarei de Dumnezeu)

 În trecutul credinței semitice, locul sfânt, cel care imprima închinătorului un autentic tremendum spiritual, trebuia cinstit prin îndepărtarea încălțămintei.

 Noi, cei din zilele acestea de pe urmă, nevrednici părtaşi ai sfințirii întregului pământ străbătut de paşii preacurați ai Donnului Iisus, am fost dezlegați de legea sclavului, ce trebuia să se descalțe în Casa Stăpânului, şi câştigați cu prețul de sânge al crucii am fost chemați să fim prieteni. Legea prieteniei ce Cel Sfânt a devenit ca o poruncă nouă:

" Sus inimile!"

  Pentru rugăcinile Născătoarei de Dumnezeu, Mântuitorule, miluieşte-ne pe noi!


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator