Vino Sfinte Ioane în mijlocul nostru!
Administrator: 13-11-2016 09:45:05 in Știri pe scurt
"O, Preafericite Părinte Ioane, bunule păstor și neîntrecut liturghisitor, după cum ai primit rugăciunea împăratului Teo­dosie și de a merge în împărăteasca cetate, binecuvântând poporul și dăruind iertare celor ce ți-au greșit, așa și acum vino în mijlocul nostru și ne binecuvintează cu rugăciunile tale, pentru a dobândi iertarea păcatelor, ca toți să ne mântuim și împreună cu tine să cântăm lui Dumnezeu: Aliluia!" În această atmosferă de rugăciune, în care sfinții nu sunt persoane distante şi distanțate de noi, ce încă suntem călători spre patria cerească, ci cunosc devoțiunea noastră pentru ei, sporind-o prin cereşti mijlociri, slujba duminicală din ziua de 13 noiembrie 2016 a fost orientată spre autenticul caracter creştin şi exemplaritatea personalității duhovniceşti a Sfântului Ioan Gură de Aur.