Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rucodelii, îndeletniciri bătrâneşti
Administrator: 16-11-2016 07:33:15 in Știri pe scurt

  În timpul zilelor şi mai cu seamă a nopților anotimpului rece, prin sate, cei mai vârstnici locuitori, crescuți şi formați în epoca autarhic țărănească, anterioară economiei planificate dar şi a consumismului, fac rucodelie confecționând mături, coşuri din nuiele, ştergătoare din pănuşi. În această imagine, Nea Tudor, un consătean harnic şi priceput, întocmeşte mături.

 Rucodelie- lucru mic de mână, confecționat pentru întreținere şi alungarea acediei, plictiselii (în limbajul călugăresc).


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator