Maica Domnului acuză
Administrator: 23-11-2016 10:02:54 in Știri pe scurt
"În chipul Maicii Domnului regăsim mai întâi de toate chipul unei femei. Primul dar făcut nouă de Hristos, prima şi cea mai profundă descoperire a învățăturii şi chemării Sale ne este oferită prin chipul unei femei. De ce este atât de important, atât de mângâietor şi atât de mântuitor acest lucru? Tocmai pentru că lumea noastră a devenit atăt de preponderent şi de exasperant masculina, o lume guvernată de mândrie şi agresivitate, în care totul se reduce la putere şi la armele puterii, la producție şi mijloacele de producție, la violență, la refuzul de a ceda de bunăvoie, de a face pace în ceva, sau de a şti să taci şi să te cufunzi în adâncimile tainice ale vieții. Chipul Fecioarei Maria, Maica Fecioară, stă împotriva tuturor acestor lucruri şi le acuză prin simpla ei prezență: e chipul infinitei smetenii şi curății, şi totuşi plin de frumusețe şi putere; e chipul dragostei smerite, supuse, dar şi al biruinței dragostei." ( A. Schmemann) Această meditație a părintelui Schmemann a ilustrat pe deplin slujba religioasă a Sărbătorii Intrării Maicii Domnului în biserică, în anul mântuirii 2016.