Intercisus
Administrator: 27-11-2016 08:02:41 in Știri pe scurt
Iacob Persul este un sfânt persan. Supranumele său, Intercisus, derivă din cuvântul latin pentru "tăiat în bucăți", care se referă la modul în care a fost martirizat: el a fost tăiat pe rând în 28 de bucăți. Comparând cuvântul Evangheliei privind tăierea viței, Sfântul Iacob a rostit către chinuitori: "Au nu vezi viţa de vie, când i se taie mlădiţele la vremea sa? Căci când începe a se încălzi pământul de soare, lângă fiecare tăietură odrăsleşte. Deci, dacă viţa se taie pentru ca la vremea viitoare să crească odrasla şi să aducă rod, cu atât mai mult omul cel credincios, fiind răsădit în via Dumnezeului Celui Preaînalt şi unit cu viaţa cea adevărată, cu Fiul lui Dumnezeu, Care a zis: Eu sunt viţa iar voi mlădiţele. Fiind tăiat acum cu moartea cea vremelnică, va învia întreg în veacul viitor, înverzind cu odrasla slavei nestricăcioase şi aducând rodul răsplătirii celei veşnice".