Te Deum pentru vârsta de 98 de ani
Administrator: 01-12-2016 02:56:02 in Știri pe scurt
"Ca nişte tămâie cu bun miros şi ca o ardere de tot grasă, bineprimită să fie, întru tot Bunule Stăpâne, această mulţumire a noastră înaintea slavei Tale, şi trimite totdeauna, ca un îndurat, robilor Tăi, mila Ta cea bogată şi îndurările Tale şi izbăveşte pe robii Tăi de toate meşteşugirile văzuţilor şi nevăzuţilor vrăjmaşi, pe ei, Biserica Ta cea sfântă, țara noastră, oraşul (ori satul) acesta şi pe tot poporul Tău, şi dăruieşte tuturor sănătate, lungime de zile şi sporire întru toate faptele cele bune. Rugămu‑ne Ţie, auzi‑ne şi ne miluieşte." Joi, 1 decembrie 2016, Ziua Națională a României, în biserica parohială, credincioşi de toate vârstele, am mulțumit pentru lucrarea proniatorie a Tatălui ceresc față de poporul român şi România, la 98 de ani de la Marea Unire de la Alba Iulia. Rugăciunea şi plihroniul au încununat, la modul cel mai festiv, ceremonia de rugăciune şi mulțumire.