Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Antologhionul de la Râmnic. 1705. Prezentare
Administrator: 03-12-2016 03:00:37 in Știri pe scurt
După definiția din Dicționarul religios, Antologhionul este o carte bisericească ce cuprinde rugăciuni și cântări pentru duminicile, praznicele împărătești și sfinții mari de peste an, antologate din Octoih, Mineie, Triod și Penticostar3. Antologhionul din 1705 este scris în două limbi, în sensul că toate cântările apar în limba slavonă, iar restul textelor – în limba română. Traducerile aparțin cărturarului, care mai tipărise cu opt ani în urmă (1697), pe când se afla la mănăstirea Snagov, un Antologhion în limba greacă, limbă destul de bine cunoscută de către Antim, ceea ce i-a permis să facă propria traducere, mai puțin a părții muzicale care necesita un foarte bun simț al muzicalității în limba română. Până la acea vreme nu se reușise încă să se facă o traducere și a părții muzicale, iar cărturarului, nefiind român de origine, i-ar fi fost dificil, poate chiar imposibil, să facă o astfel de traducere, având în vedere și faptul că tot ceea ce el lucra trebuia să fie de o calitate superioară nu doar din punct de vedere al redactării cărții ci și din punctul de vedere stilistic al conținutului și mai ales mesajul transmis trebuia să fie perceput cu facilitate și cu simțire duhovnicească, într-atât era de exigent Antim Ivireanul în ce privește tipăriturile sale. Această operațiune vizând traducerea părții muzicale o va săvârși peste mai puțin de un deceniu un ilustru contemporan al lui Antim – Filotei Sin Agăi Jipei, dar menționăm că în școlile obștești, ori de cântăreți, pe care le avea în subordine, Antim reușește chiar în perioada episcopatului de la Râmnic, să învețe pe discipoli cântările în românește preluate, desigur, de la Filotei. Volumul are dimensiunile de 33 X 21 cm., pielea de pe copertele de lemn fiind prevăzută cu ornamente în relief. În privința copertei se pun totuși următoarele întrebări: dacă Octoihul atașat Antologhionului are coperta inițială sau coligatul are coperta proprie concepută la legarea celor două cărți; de asemenea, care sunt data și locul în care Octoihul a fost atașat. (Iulia Dițoiu)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator