Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Antologhionul de la Râmnic. 1705. Aspecte editoriale
Administrator: 09-12-2016 07:23:37 in Știri pe scurt

Cartea nu are prefață și nici epilog. Pe forzaț se află câteva însemnări fără importanță. Poate găsirea unor însemnări, așadar cercetări suplimentare, ne vor lămuri în acest sens. Ilustrații grafice nu se întâlnesc decât pe foaia de gardă și pe spetele ei, iar frontispicii – arareori la începutul lunii prezentate. În frontispicii apare frecvent icoana Deisis unde este reprezentat Mântuitorul având de o parte pe Fecioara Maria, iar de cealaltă parte pe Înaintemergătorul Său, Ioan Botezătorul. În afară de niște vignete care delimitează anumite zile, nu există despărțitoare grafice, ceea ce înseamnă că avem de-a face cu o densitate de text specifică acestui tip de lucrări. Volumul de la 1705 este scris cu litere drepte alternând roșu cu negru: cerneala roșie se folosește pentru titluri și indicații, iar negrul – pentru texte; toate aceste sunt tipărite pe câte două coloane. (Iulia Dițoiu)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator