Manifestări psihosomatice ale demonizării
Administrator: 10-12-2016 08:44:32 in Știri pe scurt
"Pentru că de multe ori fiind legat în obezi şi lanţuri, el rupea lanţurile, şi obezile le sfărâma, şi nimeni nu putea să-l potolească"(Marcu 5, 4) Când omul permite duhului necurat să îi intre în inimă, nu mai lucrează el în mod liber și conștient, ci devine o unealtă a diavolului. Acesta îi controlează toate reacțiile fiziologice și prin mișcarea sângelui poate induce felurite stări negative psihosomatice. Astfel, îi poate trezi pofta desfrânării prin mișcarea sângelui spre cele de sub pântece, mânia și iuțimea prin accelerarea curgerii sângelui prin inimă, răutatea față de alte persoane prin creșterea presiunii intracraniene.