Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Rânduială de tipic pentru Crăciunul 2016
Administrator: 23-12-2016 10:49:29 in Știri pe scurt
Întrucât în acest an, 2016, Nașterea Domnului cade în zi de duminică, în Ajunul sărbătorii nu se mai face Liturghia Sfântului Vasile unită cu Vecernia ci Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, iar în ziua de Crăciun săvârșim Liturghia Sfântului Vasile (se va urma întru toate Mineiul, atât la Utrenie cât și la Liturghie). De asemenea, Ceasurile Împărătești nu se mai fac în Ajunul Crăciunului ci vineri (zi în care nu se săvârșește nici o liturghie). Conform acestei rânduieli, vineri, 23 decembrie 2016, în biserica parohială s-au săvârşit dimineața Slujba Ceasurilor, când au fost împărtăşiți copiii din parohie. După primirea Sfintei Euharistii, cei mici au primit dulciuri.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator