Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Chemarea luminii
Administrator: 26-12-2016 04:13:04 in Știri pe scurt
În mod tradițional, în parohia Plevna, slujba Naşterii Domnului se săvârşeşte mai înainte de ivirirea zorilor, ca o participare tainică la călătoria şi urmărirea împreună cu magii a "Stelei celei noi şi neobişnuite curând ivite". Astfel, lumina din biserică, a fost ca un izvor de chemare şi călăuzire către Sfântul Altar, locul împlinirii sacramentale a întâlnirii cu Dumnezeul înomenit, Iisus Hristos.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator