Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
SINODALITATEA (II)
Administrator: 27-12-2016 03:16:23 in Știri pe scurt
Așa se face că multe secole mai târziu „spre deosebire de Roma care impunea popoarelor convertite de ea limba latină ca limbă a rugăciunii, Bizanțul nu numai că a recunoscut dreptul fiecărui popor de a se ruga și cultiva în limba sa, ci le-a dat și primele traduceri de cărți bisericești, ajutând popoarele convertite să exprime creștinismul și cultura în limba lor” . Se poate spune astfel că „metoda bizantină de evanghelizare consta, în esență, în traducerea ritului bizantin în limba vorbită a țării, și în crearea în acest fel de noi comunități ce imitau în toate privințele Marea Biserică a Constantinopolului” . Mai mult chiar, în disputa de la Veneția dintre Sfinții Chiril și Metodiu și misionarii franci adepți ai ereziei celor trei limbi sfinte, bizantinii replicau că „ în Răsărit, nu numai slavii, dar și armenii, persanii, egiptenii, georgienii și arabii lăudau pe Dumnezeu în propria lor limbă” . Acest principiu venerabil al Ortodoxiei, însușit din teologia Sfântului Pavel „acum sunt multe mădulare dar un singur trup” se aplică Bisericii, care se manifestă la nivel de persoană, națiune, umanitate. În fiecare credincios însă, pe lângă darurile lui deosebite, există același har mântuitor, aceeași sălășluire al lui Hristos prin Duhul Sfânt, dar numai întrucât e în legătură cu parohia sa. Iar în parohie toate harurile credincioșilor și toate darurile lor se dezvoltă în solidaritate, dar numai în legătură cu episcopul și cu eparhia lui, iar prin aceasta în legătură cu toată Biserica . (Stoian Cristian)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator