Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Teologia vizitelor pastorale de la Bobotează
Administrator: 07-01-2017 10:57:48 in Știri pe scurt
Prezența preoților în casele credincioşilor de Boboteaza, ne descoperă că nu doar credincioşii vin spre Biserica, ci şi Hristos, prin cler, vine către ei. Mântuitorul nu stă închis în biserică, ci este dus tainic în casele credincioşilor, spre a întări unirea cu ei. Sfințirea caselor cu Aghiasma Mare dăruieşte credincioşilor mai multă putere spre împlinirea voii lui Dumnezeu. Astfel, fiecare familie devine o Biserică mai mărturisitoare. Sfințirea caselor de Boboteaza nu este o plinătate în sine, în sensul că din acest moment credincioşii nu mai trebuie să meargă la biserică. Dimpotrivă, prezența tainică a lui Hristos în casele credinciosilor, prin preot, aprinde focul dragostei în inima creştinilor, astfel încât ei trebuie să caute să întrețina acest foc printr-un mers cât mai des la slujbele din biserică.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator