Apa Sfințită- ghid de utilizare
Administrator: 07-01-2017 11:20:11 in Știri pe scurt
Creştinii ortodocşi gustă pe nemâncate din Agheasma Mare timp de opt zile, de la Ajunul Bobotezei (5 ianuarie), până la 14 ianuarie - odovania praznicului. Se întâmplă ca cei opriți de la Sfânta Împărtăşanie să primească de la duhovnic binecuvântarea de a lua Agheasma Mare. Însă, trebuie să fim cu luare aminte la faptul că Agheasma Mare nu poate înlocui Sfânta Împărtăşanie.În acest sens, Sfântul Sava spune: "prin darul lui Dumnezeu, Agheasma s-a dat spre sfințirea lumii şi a intregii făpturi...iar noi ca să ne curățim, bem fără de îndoială această Sfântă Apă". Cu Agheasma Mare se stropesc casele credincioşilor şi locuitorii acestora, în Ajunul Bobotezei. Tot cu ea se stropesc şi lucrurile care trebuie binecuvântate sau sfințite, cum ar fi de pildă, la binecuvântarea şi sfințirea prapurilor, la sfințirea crucii şi a troițelor, a clopotului, a vaselor şi vesmintelor liturgice, la sfintirea icoanelor, a bisericilor, a antimiselor şi a Sfântului şi Marelui Mir.