Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Legile bisericeşti ale domnitorului Unirii
Administrator: 24-01-2017 08:00:48 in Știri pe scurt

 Domnitorul Alexandru Ioan Cuza, alături de alte legi privitoare la viața religioasă generală:

  1.  Legea secularizării averilor mânăstirești,
  2. Legea pentru înmormântări,
  3. Legea comunală),                                        a promulgat în 1864 și 1865 trei legi care priveau direct Biserica: 
  4. Decretul Organic pentru reglementarea schimei monahicești (Legea călugăriei); 
  5. Decretul Organic pentru înființarea unei autorități sinodale centrale, Regulamentul pentru alegerea membrilor Sinodului general al Bisericii române, regulamentul interior al Sinodului general (Legea sinodală)
  6.  Legea pentru numirea de mitropoliți și episcopi eparhioți

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator