Tezaurul de cântări al Triodului
Administrator: 04-02-2017 08:21:01 in Știri pe scurt
"Uşile pocăinței deschide-mi mie, Dătătorule de viață, că mânecă duhul meu la Biserica Ta cea sfântă, purtând locaş al trupului cu totul spurcat. Ci, ca un Îndurat, curățeşte-l cu mila milostivirii Tale! La Duminica "Vamesului si a Fariseului" (5 februarie 2017) Biserica intră in perioada Triodului. Denumirea de "triod" vine de la cartea in care sunt redate slujbele din acest timp. Cuvantul "triod" provine din termenul grecesc "triodion", format din cuvintele "tria" (trei) si "odi" (oda) si inseamna cantare in trei strofe, ode. Perioada Triodului cuprinde 10 saptamani. Ea incepe cu trei saptamani inainte de Postul Mare si ia sfarsit in Sambata Pastilor. Aceasta perioada cuprinde zilele pregatitoare Postului Sfintelor Pasti; Postul Sfintelor Pasti si Saptamana Patimilor. Tema comună a imnografiei Triodului este pocăința. Cântările acestei perioade liturgice dau bogată mărturie despre toate aspectele pocăinței: biblice, patristice, dogmatice, lirurgice si chiar psihologice.