Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Condiția vremurilor de acum
Administrator: 09-02-2017 08:30:40 in Știri pe scurt
Condiţia vremurilor de acum mă obligă să va atrag luarea aminte că nu trebuie să ne mirăm de aceste erezii, nici fiindcă există, căci au fost prevestite şi nici fiindcă răstoarnă credinţa unora, căci aceasta este menirea lor: să se ispitească prin ele şi să fie pusă la încercare credinţa în deşert, aşadar, şi fără să cugete îndeajuns se minunează unii că ereziile au atît de mare putere. Dacă n-ar avea putere ele n-ar exista. Condiţia vremurilor de acum mă obligă să va atrag luareaaminte că nu trebuie să ne mirăm de aceste erezii, nici fiindcă există, căci au fost prevestite şi nici fiindcă răstoarnă credinţa unora, căci aceasta este menirea lor: să se ispitească prin ele şi să fie pusă la încercare credinţa. În deşert, aşadar, şi fără să cugete îndeajuns se minunează unii că ereziile au atît de mare putere. Dacă n-ar avea putere ele n-ar exista. Odată ce soarta a hotărît ca un lucru să existe în orice chip, după cum dobîndeşte o cauză care-l produce, tot astfel capătă şi forţa prin care există şi nu mai poate să nu existe. Tertulian, De praescriptione haereticorum

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator