Participarea laicilor la cult în biserică
Administrator: 12-02-2017 04:20:43 in Știri pe scurt
Participarea mirenilor la trăirea bisericească este un drept și o obligație derivate din calitatea de membri constitutivi esențiali ai Bisericii, după cuvântul Mântuitorului care se adresează deopotrivă clericilor și laicilor cu asigurarea că „Tot cel ce Mă va mărturisi pe Mine înaintea oamenilor, pe acela îl voi mărturisi și Eu înaintea Tatălui Meu celui din ceruri” (Matei 10, 32). În primele secole ale Bisericii,credincioşii se împărțeau în două categorii: creştinii, la modul general după nume şi botez şi ecleziastici, cei care luau parte activ şi constant la Sfintele Taine, cinsteau doctrina ortodoxă şi ţineau de un episcop şi de o Biserică locală (Origen). Şi astazi, creştinii cu dragoste de slujbă, citire, cântare sunt încurajați să participe activ la rânduielile liturgice din biserică.