Dăruiți 2% din impozit
Administrator: 12-03-2017 07:04:37 in Articole pe Larg

Pe lângă lucrările specifice vieții religioase, Parohia Plevna este implicată și în activități precum întreținerea și restaurarea lăcaşurilor de cult, ajutorarea persoanelor aflate în nevoi, realizarea de publicații.

Sistemul 2% permite oricărei persoane care are venituri să hotărască felul în care este folosit 2% din impozitul pe venit pe care îl plătește statului, dispunând direcționarea acestui procent către o anumită organizație neguvernamentală sau unitate de cult.

Pentru a sprijini Parohia Plevna cu acești 2% trebuie să completați formularul 230 adăugând doar datele dumneavoastra personale. Datele parohiei sunt deja completate. Nu este nevoie să completați câmpul „Suma”: administrația fiscală va calcula și va vira suma admisă, conform legii.

Trimiteți prin poștă sau depuneți personal formularul completat la Administrația Fiscală de care aparțineți.

Dacă aveți venituri și din alte surse (activități independente, proprietate intelectuală, cedarea folosinței bunurilor etc.), pe lângă formularul 230 trebuie să completați și formularul 200.

Termenul limită pentru depunerea declarațiilor este joi, 25 mai 2017