Metania, punerea trupului în dispoziția favorabilă rugăciunii
Pr Gabriel Toma: 23-09-2015 08:37:08 in Știri pe scurt

Maria F., 90 de ani, ascetă a metaniei

Metaniile înseamnă rugăciune, dar în același timp sunt și asceză și ajută mai mult decât toate celelalte nevoințe duhovnicești. În afară de faptul că ne por­nesc motorul nostru duhovnicesc pentru rugăciune, ele aduc și multe alte bunătății. Prima dintre ele este că ne închinăm lui Dumnezeu și-I cerem cu smere­nie mila Sa. A doua bunătate este că, prin metanii, se smerește trupul sălbatic și se face liniștit și nepătimaș. Iar a treia este că metaniile ne dăruiesc și sănătatea trupească, aducându-i astfel omului îndoită sănatate.” (Sf Paisie Aghioritul)