Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
O societate bolnavă nu din cauza fumatului, ci din cauza fumurilor.
Pr Gabriel Toma: 19-03-2016 07:14:07 in Știri pe scurt
  În reacțiile fumătorilor, răutăcioase de cele mai multe ori, văd virulența, vehemența, opoziția, revolta copilului care începe să plângă la intrarea în grădiniță. Care plânge când se lovește de primul profesor mai exigent. Care este vehement împotriva școlii la olimpiada de toamnă. Care se plânge de dificultatea examenelor. Apoi, tot el se revoltă când vede că este condus de proști, când doctorul îi pune un diagnostic greșit, când profesorul îi desfigurează copilul, când este furat în viață. Toate sunt manifestările unei inteligențe reactive, de tipul "aici și acum", instinctuale, o inteligență care nu are alt scop decât conservarea stării de confort. O stare de confort lipsită de orice perspectivă și raționalitate. Părinții care fumau la 18 ani se miră că ai lor copii fumează la 13. Iar fumătorii de 13 se vor mira când copiii lor vor fuma la 6. Foștii elevi care erau complici la copiat se miră că societatea este plină de hoți. Foștii elevi care se bucurau să încalce regulile se miră că nimeni nu respectă regulile. Avem o lipsă de perspectivă la fel de cronică precum lipsa de responsabilitate. 
Știți filmele acelea cu bulină roșie? Bulina nu era pentru copii, era pentru părinți, dar câți părinți îi înțelegeau rostul. Câți părinți înțelegeau rostul programelor de control parental pentru calculator? Sigur, puțini! Iar apoi se miră toți că avem gravide la 10 ani, violuri la 13, tinere familii la 17 și multe divorțuri la 20. Tind să cred că noi nu avem o societate bolnavă din cauza fumatului, ci din cauza fumurilor. (Dumitrel Toma)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator