Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Olera autem non benedicantur, sed fructus arborum, flores, rosae et lilia
Administrator: 12-06-2016 10:18:10 in Știri pe scurt

Testamentul Domnului, lucrare apocrifă din secolul V precizează că „legumele să nu fie binecuvântate, ci numai roadele pomilor, florile, trandafirii și crinii”, așa că întotdeauna lângă Sfânta Evanghelie, la începutul lunii iunie, credincioșii aduc crini, plante ale curăției și demnității împărătești, asociați simbolic și iconografic Maicii Domnului, al cărei nume, Miriam-Maria, se traduce prin doamnă, regină.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator