Rugându-ne în genunchi, urmăm pilda Domnului
Administrator: 19-06-2016 11:41:05 in Știri pe scurt
În Duminica Rusaliilor, 19 iunie 2016, în biserica parohială, după Sfânta Liturghie s-a oficiat Vecernia „plecării genunchilor”. În ceea ce privește rânduiala slujbei, spre deosebire de Vecernia duminicală sau a altor praznice, la această slujbă preotul îmbracă toate veșmintele liturgice, ceremonia se desfășoară la miezul zilei, prin mijlocul bisericii este purtată în procesiune Sfânta Evanghelie, etc. Cea mai importantă particularitate este faptul că preotul, stând în genunchi în fața Sfintelor Uși, citește șapte rugăciuni, împărțite în trei grupe. În aceste rugăciuni se invoca ajutorul Sfintei Treimi, amintind de cele sapte daruri ale Sfântului Duh, care s-a pogorât în ziua Cincizecimii. De asemenea, în ele sunt prezente și cereri pentru cei adormiti in Domnul.