Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Veniți, să lăudăm împreună pe Dumnezeu!
Pr Gabriel Toma: 20-06-2016 07:47:50 in Știri pe scurt
  În biserica parohiei Lupșanu, s-a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în cinstea Sfintei Treimi, 20 iunie 2016, hramul istoric al sfântului lăcaș. A slujit un sobor alcătuit dintr-un numar de 13 preoti, sub protia părintelui protopop de Lehliu. Icoana Sfântului Grigorie Decapolitul și Racla cu Epitrahilul sau, au fost depuse spre cinstire și închinare la intrarea în biserică. Din încredințarea părintelui protopop, am rostit un smerit cuvânt de învățătură privind implicarea mai activă a poporului în slujirea de laudă a lui Dumnezeu Cel în Treime slăvit Tatăl și Fiul și Dumnezeiescul Duh dar și de conștientizare asupra faptului că toți împreună, clerici și mireni avem îndatorirea să propovăduim pe Dumnezeu atât cu vorba dar mai cu seamă prin faptă.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator