Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Măsuri organizatorice pentru slujbele din timpul vipiei de Bărăgan
Administrator: 24-06-2016 07:32:59 in Știri pe scurt

  Vara (astronomică) a anului 2016 a debutat cu un val de temperaturi foarte ridicate în Câmpia Bărăganului Sudic. De aceea, pentru a preîntâmpina, în zilele de sărbătoare, apariția căldurii toropitoare în interiorul bisericii, vor fi avute în vedere următoarele aspecte:

1. -la mânecare (dis de dimineață) biserica va fi aerisită, toate ferestrele fiind deschise, pentru a disipa căldura reziduală acumulată în timpul zilei/ nopții anterioare;

2. -slujbele vor începe la ora 7,30;

3. -în executarea cântărilor, la strană, se va prefera (dacă nu există alte indicații) tactul irmologic.

  Tactul irmologic (moderato şi allegretto), adicã „potrivit şi repejor”, se intrebuinţeazã în felul urmãtor:

a) în tactul irmologic (moderato) se cântã, în general, troparele Invierii, ale praznicelor, ale sfinţilor, irmoasele canoanelor, precum si alte cântãri de la Vecernie şi Utrenie, care se potrivesc cu această miscare;

b) în acelaşi tact irmologic, însă în varianta numitã „grabnic" (allegretto), se cântã în general catavasiile, troparele canoanelor, precum şi alte cântări care se potrivesc cu aceastã mişcare.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator