Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Începutul postului Sfinților Apostoli
Administrator: 27-06-2016 12:19:33 in Știri pe scurt
Rânduiala de cult, urcând până în vremea Bisericii primare, prevede că pentru cinstirea memoriei, luptelor pentru credință și a martiriului Sfinților Petru și Pavel (29 iunie) dar și pentru toți apostolii (30 iunie), începând de la prima duminică de după Rusalii până la ziua lor de pomenire, să se țină post. Acest post este amintit de Constituțiile apostolice „așadar, după sărbătoarea Cinzecimii, serbați o săptămână și după aceasta ajunați cealaltă, căci e cu dreptate să ne bucurăm de darul lui Dumnezeu și după ușurarea corpului să ajunăm iarăși”. Iar Sfântul Atanasie cel Mare mărturisește că „poporul ajunând de la prima duminică ce urmează după sf Cincizecime a mers spre a se ruga la biserică”. Tot astfel vorbesc despre acest post Teodoret al Cirului și Sf Leon cel Mare. Postul acesta, având o durată de timp variabilă, este ușurat prin dezlegări. În acest an, 2016, în Duminica I de după Rusalii (Cincizecime), asemeni înaintașilor venerabili în credință, am rugat pe Domnul Dumnezeu, prin rugăciunea de la începutul posturilor, să binecuvinteze ostenelile duhovnicești ale postului ce ne stă înainte (cu întinderea de doar două zile) cinstind pe verhovnicii apostoli mult mai mult prin fapte decât prin vorbe.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator