Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
2- 10 iulie, octava ştefaniană în Parohia Plevna
Administrator: 03-07-2016 12:49:25 in Știri pe scurt

  "O, iubitorule de Dumnezeu, Sfinte Stefane, zideste in inimile noastre altar sfant, precum ai zidit atatea biserici si manastiri; biruieste duhurile rele care ne razboiesc, precum ai biruit multimile de pagani; ocroteste-ne cu rugaciunile tale si cu darul cel dat tie de Hristos precum ai ocrotit pe crestinii din vremea ta, ca impreuna sa cantam lui Dumnezeu: Aliluia, Aliluia, Aliluia!"

  În cinstea împlinirii a 550 de ani de la ctitorirea mănăstirii Putna (10 iulie 1466), înalt loc duhovnicesc- precum un "Ierusalim al neamului românesc" (Mihai Eminescu)- începând din data de 2 iulie 2016, când am prăznuit pe voievodul cel numit de popor "Mare, bun şi sfânt", până în 10 iulie, avem un timp de meditație şi rugăciune către Sfântul Ştefan- apărătorul creştinătății, spre a mijloci "Bisericii pacea, să se întărească credința slăbită de ispitele acestui veac, să se surpe eresurile, iar noua tuturor să ne fie luminată calea mântuirii, ca împreună cu tine in locasurile cele ceresti sa ne bucuram de-a pururi in veci. Amin."

 Spre sporirea evlaviei dar şi ca o chemare a Maicii Domnului în ajutorul nostru, a fost depusă spre venerare, pe tetrapod, icoana-copie a Maicii Domnului de la Putna.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator