Împărtășirea copiilor
Administrator: 03-07-2016 02:52:29 in Știri pe scurt
Este important ca până la vârsta de 7 ani copiii să se împărtăşească duminical, iar după aceea putem vorbi de necesitatea unei împărtăşiri sistematice. În contextul teologic în care se vorbeşte de necesitatea conştientizării credincioşilor de importanţa unei împărtăşiri regulate este bine să se înceapă, în sensul acesta, cu cei mai mici. Acest lucru poate fi de bun augur pentru viaţa Bisericii, deoarece ei sunt adulţii de mâine, cei care îşi vor aduce propriii copii la biserică, dacă ei au trăit şi au resimţit efectul benefic al încadrării lor în viaţa eclezială. (Ștefan Mărculeț)