Umbra lui Ştefan în Moldova
Administrator: 05-07-2016 11:36:40 in Știri pe scurt

"Puține din cele alcătuite de măria sa s-au schimbat. S-au prefăcut hotarele; au trecut rânduri de oameni. Pretutindeni au rămas lăcaşurile lui Dumnezeu; în toate răzeşiile stau uricele sale; în toate cotloanele pământului Moldovei amintirea războaielor pentru dreptate; cel din urmă urmaş al plugarilor de atunci cunoaşte semnele măriei sale Ştefan într-un vad de ape, într-un pisc de stâncă, într-o ruină de pe un colnic. De patru veacuri şi jumătate acea putere trăieşte asupra Moldovei, ce dovedeşte că anume oameni nu pier decât prin pulberea lor. Puterea lor adevărată stăruieşte dincolo de ceea ce numesc oamenii de rând moarte." (Constantin C Giurescu)