Busuiocul cruce-n floare
Administrator: 09-07-2016 07:53:24 in Știri pe scurt

Există în popor credința, niciodată îndoită, că sămânța florilor de busuioc (ocimun basilicum), ce au împodobit Sfânta Cruce în duminica a treia a Postului Mare, de se va încredința pământului în ziua Joii celei Mari, va germina plante binecuvântate ce vor purta în inflorescență semnul binecuvântat al Crucii.

Cu acest semn divin, înscris în inflorescență, busuiocul va fi folosit în lucrarea bisericească de aspersare a apei sfințite în momentele de binecuvântare a credincioşilor, viețuitoarelor şi locurilor, preluând funcția isopului descris în psalmul 50 :"stropi-mă-vei cu isop şi mă voi curăți, spăla-mă-vei şi ca zăpada mă voi albi..."

Semănată în altă zi, sămânța busuiocului va da naştere unei plante decorative şi tot atât de plăcut mirositoare, însă lipsită fiind de crucea din floare, îşi va găsi rostul doar sub aspect decorativ şi de condiment în gospodărie.