Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Exercițiu duhovnicesc de sezon
Administrator: 22-07-2016 05:49:53 in Știri pe scurt
Rânduiala bisericească înscrisă în cărțile de cult specifică faptul că „predanie avem de la Sfinții Părinți, că de la prăznuirea Schimbării la Față (6 august) se mănâncă struguri, care aducându-se la biserică și înainte punându-se, se binecuvintează... Dacă cineva, dintre frați, va mânca struguri mai înainte de prăznuirea aceasta, acela să primească certarea neascultării și canon de a nu gusta struguri până la Înălțarea Sfintei Cruci ( 14 septembrie), ca unul care a trecut cu vederea predania Sfinților Părinți.” (MINEIUL pe August). Acest exercițiu de stăpânire a poftei trupești contribuie, de bună seamă la fortificarea puterilor sufletești conform „algoritmului” creșterii duhovnicești: „răbdarea (naște) încercare, şi încercarea nădejde Iar nădejdea nu ruşinează pentru că iubirea lui Dumnezeu s-a vărsat în inimile noastre, prin Duhul Sfânt, Cel dăruit nouă.” (Romani 5, 4-5)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator