Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Vindecare prin adâncirea comuniunii
Administrator: 29-07-2016 04:44:52 in Știri pe scurt
"Taina Maslului caută să vindece pe cel bolnav prin restaurarea comuniunii lui cu Dumnezeu şi cu semenii, prin preot. De aceea în Taina Maslului este importantă credința bolnavului, care se căieşte şi cere de la Dumnezeu iertare pentru păcatele lui, după cum este importantă prezența la această slujbă a credincioşilor, care se roagă şi ei, împreună cu preoții, pentru cel bolnav, şi tot atât de important este faptul că la săvârşirea Maslului iau parte mai mulți preoți (de la doi la şapte). Prin aceasta se arată voința Bisericii de a-şi pune în mişcare forțele, prin comuniunea în rugăciune şi dragoste, ca să tămăduiască pe unul din mădularele ei aflat îm suferință". ( Pr Prof Dumitru Popescu) În acest context comunitar s-a desfăşurat slujba Maslului de obşte din parohia Nucetu, vineri, 29 iulie 2016.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator