Este vremea intrării în arenă!
Administrator: 01-08-2016 10:56:51 in Știri pe scurt
Duminică, 31 iulie 2016, la finalul sfintei slujbe duminicale, am cerut ajutor duhovnicesc de la puitorul nevoințelor pentru a străbate cele două săptămâni ale Postului Adormirii Maicii Domnului, urmând calea cea strâmtă a pocăinței, a renunțării la sine şi a exercițiilor duhovniceşti specifice unei perioade de post. Astfel, din fața icoanei Domnului Iisus s-a citit rugăciunea de la începutul postului: "Dumnezeul nostru, nadejdea tuturor marginilor pamantului si a celor ce sunt pe mare departe, Cel ce mai inainte ai tocmit, prin Legea Ta cea Veche si cea Noua, aceste zile de post, la care ne-ai invrednicit sa ajungem acum, pe Tine Te laudam si Tie ne rugam: intareste-ne cu puterea Ta, ca sa ne nevoim intru ele cu sarguinta, spre marirea numelui Tau celui sfant si spre iertarea pacatelor noastre, spre omorarea patimilor si biruinta asupra pacatului,- ca impreuna cu Tine rastignindu-ne si ingropandu-ne, sa ne ridicam din faptele cele moarte si sa petrecem cu buna placere inaintea Ta intru toate zilele vietii noastre. Ca Tie se cuvine a ne milui si a ne mantui pe noi, Hristoase-Dumnezeule, si Tie slava inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte, si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin."