100 de ani de la intrarea României în Marele Război
Administrator: 28-08-2016 05:04:10 in Știri pe scurt
Comemorăm astăzi, duminică, 28 august 2016, un veac de la intrarea României în Primul Război Mondial. Chemarea la Oastea cea Mare, și pe câmpul de luptă, a țăranilor, peste ale căror oseminte s-a înălțat România Mare, este rememorată la fiecare Sfântă Liturghie. Pomenirea eroilor, ostași și luptători, ce și-au pus sufletul pentru prieteni, după pilda Domnului, este o minimă îndatorire civică și creștinească. Eroii Primului Război, originari din parohia Plevna sunt următorii: Lt. Farm. Fiera Nicolae Serg. Constantin Ion Sold. Dumitru Nicolae Driceanu Gheorghe Serbulea Gheorghe Gheorghe Tudorache Tarhon Ion Bujoianu Gheorghe Radu Tiberea Vasile Ion Ionita Marin Bunda David Bunda Ion Condeanu Arghir Soare Tudor Stanciu Marin Petre Gheorghe Mihai Păun Comsa Andrei Petre Radu Bristor Dumitru Stroe Petre Petre Petre Gugiu Iosif Gugiu Nicolae Oprea Savu Moise Petre Dinca Nicolae Tiberea Gheorghe În veci pomenirea!