Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cu făclii întîmpinăm pe sfeșnicul luminii
Administrator: 30-08-2016 10:52:45 in Știri pe scurt
Aprinzând lumânări și sărutând icoana Sfântului Ioan Botezătorul, enoriașii parohiei Plevna au promis în mod tainic, marelui predicator al pocăinței, că-și vor guverna viața angajându-se pe calea descrisă de Sf Evanghelist Luca în cap 3 al Evangheliei sale, în care se redă tema și înțelesul pocăinței solicitate de Sf Ioan. Martiriul cu care și-a încununat viața aspră este descris în imnele bisericii ca treaptă de accedere în cer: „Capul tău cel dumnezeiesc tăindu-ți-se, Ioane proorocule, Irodiada purtându-l se minuna, că n-a cunoscut de ce se mustra; și acum ca un înger petreci și cu oamenii vorbești, iar ucenicii, văzând tăierea ta, tânguindu-se, au cântat lui Dumnezeu: Aliluia!”

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator