Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
De plouă în mai avem mălai- celebrarea dărniciei lui Dumnezeu
Administrator: 12-09-2016 11:06:26 in Știri pe scurt
În Câmpia Română, Bărăganul de sud, toamna, ca încheiere a unui ciclu agricol, a adus multă bucurie ostenitorilor pământului, ce au constatat că proverbul strămoșesc „de plouă în mai, avem mălai” este actual, și în ciuda secetei care a înlănțuit, ca în cătușe de aramă, văzduhul verii pentru mai bine de două luni, perioada optimă a fructificării, rodul pământului este foarte generos, fermierii raportând recolte de porumb, evaluate în jurul mediei de 7- 8 tone boabe/hectar. Dacă priceperea oamenilor în tainele cultivării pământului are un rol important, totuși ridicarea privirii spre cele înalte, rugăciunea și cel mai mult mizericordia divină sunt precumpănitoare, arătând, ca întotdeauna, că El are alte căi și alte judecăți asupra lumii. Este deci ceasul ca fiecare să aducă „mul­țu­mire pentru binefa­cerile de care ne-ai învrednicit pe noi nevrednicii robii Tăi. Te slă­vim, Te lăudăm și Te cântăm ca pe un Domn, Stăpân și făcător de bine. Și iarăși căzând înaintea Ta, îți mulțu­mim.”

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator