Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Teologia crucii
Administrator: 12-09-2016 04:59:26 in Știri pe scurt
"Dacă moartea Domnului era o răscumpărare pentru toți şi dacă prin moartea Lui dispărea zidul cel din mijloc al despărțirii şi avea loc chemarea neamurilor, cum ne-ar fi putut chema El decât fiind crucificat? Iar chemarea se face cu mâinile întinse. Cineva nu moare cu mâinile întinse decât pe cruce. Cu mâinile întinse în semn de chemare. Se cuvenea, deci,ca Domnul să moară pe cruce întinzându-şi mâinile, pentru ca printr-una să atragă pe vechiul popor al lui Israel, iar prin cealaltă pe păgâni, reunindu-i pe unii cu alții în El Însuşi. Lucrul acesta l-a spus însuşi Logosul, arătând prin ce fel de moarte aveau să fie răscumpărați toți:"Când voi fi înălțat (pe cruce), voi atrage pe toți la Mine"(In 12,32) "(Sf Atanasie cel Mare)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator