Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ie pentru Marea Trecere
Administrator: 17-09-2016 05:37:02 in Știri pe scurt
Pregătirea celor vârstnici pentru ritualul marii treceri, conform rânduielilor antice creştineşti cuprinse în suita operelor catehetice şi de spiritualitate pastorală numite generic "De bono mortis" (Despre moartea bună) cuprinde atât grijire sufletească (împăcare cu sine, cu semenii, cu Biserica) dar şi aspecte "pământeşti" ca tocmirea locului de veci şi pregătirea hainelor de îngropăciune. În privința hainelor de îngropăciune există tradiția că acestea trebuie purtate de câteva ori la biserică, pentru a fi "sfințite" prin atmosfera duhovnicească a locului sfânt: fum de tămâie, mirosul lumânării arse, rugăciunile-cântate ce inundă spațiul sacru. O credincioasă vârstnică din satul nostru, tuşa Gherghina, credincioasă şi nelipsită de la biserică şi de la viața de rugăciune, şi-a pregătit trecerea în compania iei, cămaşa tradițională a femeilor românce. Nu a fost în trend, ci a fost vie. Şi avem credința că este aşezată în partea vieții veşnice.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator