Cateheză vizuală- prinoasele frățietății
Administrator: 18-09-2016 09:20:11 in Știri pe scurt
Binecuvântate, darurile aduse de credincioşi trebuie să fie oferite cu dragoste celorlalţi participanţi la cult. Acesta rememorează şi cultivă frățietatea primelor comunităţi creştine reflectată în agape, mesele dragostei frățeşti. Relaţia interpersonală creştinească are astfel ocazia de a se îmbunătăţi. Ştiut este că nu venim la Sfânta Liturghie pentru a rămâne într-un individualism impersonal şi izolator, ci pentru a căuta comuniunea fraternităţii duhovniceşti, care, prin practica oferirii şi primirii prinoaselor liturgice, îşi găseşte un mod concret de manifestare.