Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
fiul mort, imaginea profetică a Fiului Înviat
Administrator: 21-09-2016 10:44:36 in Știri pe scurt
La 21 septembrie se pomeneşte Sf Prooroc Iona. Acesta a fost fecior al lui Amati din Get, din Cariatmaus, aproape de Azot cetatea elinilor de langa mare. Si fiind aruncat de chit, a mers la Ninive de a propovaduit; si intorcandu-se n-a ramas in pamantul sau, ci luand pe mama-sa a locuit in Asur, cetatea celor de alt neam. Pentru ca zicea: "Asa imi voi ridica rusinea mea, de vreme ce am mintit, proorocind asupra Ninivei cetatii celei mari". Acesta este feciorul vaduvei, pe care l-a inviat proorocul Ilie; caci mustra atunci Ilie pe Ahav, si chemand foamete pe pamant a fugit si mergand la Sarepta Sidonului, a aflat pe acea vaduva cu fiul ei. Si a locuit la dansa, caci nu putea sa locuiasca cu cei netaiati imprejur; si a binecuvantat-o pe dansa pentru primirea ei de oaspeti. Acesteia i-a inviat feciorul care-i murise. Si sculandu-se Iona dupa foamete a mers la pamantul lui Iuda, si a ingropat pe mama-sa care murise, aproape de Balanul Deborei, si a locuit in pamantul Senaar, si a murit acolo si a fost ingropat in pestera lui Cenezeu, care fusese judecator unui trib, pe cand nu era imparatie. Si a dat semn in Ierusalim si in tot pamantul, cand vor vedea piatra urland cu jale cu viers subtire, si gandac din lemn graind catre Dumnezeu, atunci se va apropia mantuirea. Atunci vor vedea Ierusalimul stricat pana in temelie, si vor veni catre dansul toate limbile ca sa se inchine Domnului. Si vor cladi pietrele lui spre apusul soarelui. Si acolo va fi inchinaciunea Unsului, caci Ierusalimul s-a dat spre pustiirea fiarelor salbatice. Si atunci va veni sfarsitul a toata suflarea.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator