Mi-a spus Dumnezeu să mut munții?
Administrator: 22-09-2016 10:52:32 in Știri pe scurt
"Mirenii care judecă pe aproapele lor, sau pe şefi, sau pe subalterni,sau pe oricine alcineva, toți aceştia rămân închirciți duhovniceşte, iar, cu timpul, am observat că Biserica nu se mai poate folosi de aceste persoane, ei rămân oameni slabi duhovniceşte, oameni neputincioşi. Cine sunt eu ca să-i judec pe ceilalți? Astăzi a căzut el, iar mâine cad eu. Dumnezeu îi va judeca şi pe ei, şi pe mine; nu-i treaba mea să judec pe cineva. Eu, dacă îl judec pe cel desfrânat, sunt călcător de lege ca şi el. El a călcat o poruncă, eu am călcat alta şi amândoi suntem călcători de lege. Mi-a spus Dumnezeu să mut munții? Nu. Mi-a spus să păzesc poruncile lăsate de El."(monahul Proclu)